null Jeroným opět hostí netopýří noc

AOPK ČR, Správa CHKO Slavkovský les

Jeroným opět hostí netopýří noc

30. 8. 2024

Oslavte 50 let ochrany přírody v CHKO Slavkovský les na tradiční večerní akci s námi.

V sobotu 7. září od 18:30 pořádá AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les ve spolupráci s Muzeem Sokolov u dolu Jeroným na Sokolovsku tradiční netopýří noc. Akce je součástí oslav 50 let od vyhlášení CHKO Slavkovský les a jedinečná příležitost veřejnosti, jak naživo pěkně zblízka vidět naše skrytě žijící sousedy – netopýry.

S bohatým programem netopýří noci pro veřejnost se vracíme po pár letech symbolicky právě v roce oslav 50. výročí CHKO Slavkovský les na největší zimoviště netopýrů ve Slavkovském lese, do středověkého dolu Jeroným“, vysvětluje ředitel AOPK ČR, RP Správy CHKO Slavkovský les Jindřich Horáček. „Správa CHKO v dole zanechala nesmazatelnou historickou stopu, protože v roce 1982 objevil první průchod do stařin dolu její pracovník František Baroch,“ doplňuje Jindřich Horáček. Výzkum netopýřího zimoviště, tj. monitoring početnosti a druhového složení, zde pravidelně probíhá už více než čtvrt století.     

 „Při netopýří noci máte skvělou příležitost, jak se bezpečně potkatnetopýry tváří v tvář na zajímavém historickém místě. Netopýři žijí často nenápadně a skrytě v našem sousedství. Nejsnáze je pozorujeme večer právě na konci léta, kdy se slétají při tzv. swarmingu neboli „rojení“,“ zve na netopýří noc pořadatel Přemysl Tájek z AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les. V sobotu 7. září od 18:30 je připraven rozmanitý program pro děti i dospělé. Ten přibližuje Přemysl Tájek: “Zvečera před setměním si budou moci děti zahrát na netopýry a společně s dospělými si zasoutěžit o netopýří ceny. Chvíle před setměním si mohou zkrátit také shlédnutím filmů o netopýrech s unikátními záběry z jejich života a prohlédnout si výstavy fotografií podzemí a netopýrů. Krátce po západu slunce si projdeme okolí dolu se speciálním ultrazvukovým detektorem, jež nám umožní zaslechnout jinak neslyšitelné netopýří signály. Pak si povíme v přednášce plné atraktivních snímků zachycujících neobyčejný život netopýrů o jejich významu a užitečnosti. Největším lákadlem jsou ale samozřejmě živí netopýři, které ukážeme zhruba po 21. hodině, až se nám chytí do nastražených sítí.

Nemovitá kulturní památka cínový Důl Jeroným ze 16. století je unikátním svědkem hornické kultury a dovednosti našich předků. „Důl můžete až do 15. října navštívit s průvodcem během běžné otevírací doby dopoledne v 10 a 11 h a pak 13-16 h každou celou hodinu. Při netopýří noci přidáme dvě mimořádné prohlídky navíc v 17 a 18 h. Vstup do podzemí je zpoplatněn,” doplňuje Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov, které je zde tradičně spolupořadatelem této akce. “Turistická trasa vede v hloubce 30 až 50 m. Návštěvníci by si měli hlavně všímat stěn chodeb, na nichž jsou velmi dobře patrné rýhy, jak tu horníci už před 500 lety ručně želízkem a mlátkem těžili cín. Na řadě míst jsou stěny a stropy černě zbarveny od sazí, které se tu usadily díky používané metodě sázení ohně. V centrální části dolu se nacházejí impozantní komory ze 16. století,” objasňuje Michael Rund. Podle odhadů poskytl důl Jeroným za celou historii asi 500 až 700 tun cínu. Nikdy nebyl tak bohatý a věhlasný jako jiná díla v okolí, ale zato se zachoval v původní podobě. S četnými přestávkami byly doly v Čisté v provozu až do konce 1. světové války. V letech 1940-1943 a 1964-1966 proběhly důlní práce průzkumného charakteru. V současné době je realizována rozsáhlá a nákladná rekonstrukce dolu.

Důl Jeroným najdete vedle silnice mezi Krásnem a Podstráním na Sokolovsku. Parkovat lze na parkovišti přímo u dolu. Sebou je vhodné mít baterku, pevnou obuv a teplé oblečení. Vstup na netopýří noc kromě vstupu do podzemí je zdarma. Akce se koná za každého počasí. V případě příznivého počasí na odchyt (bezvětří, jasno až polojasno) zde bude monitoring netopýrů probíhat až do brzkých ranních hodin.

Přijďte si s dětmi zpestřit záčátek nového školního roku s tajemnými tvory a zažít společné dobrodružství v temné noci na zajímavém, historií dýchajícím místě. Na přátelské setkání s netopýry vás srdečně zvou pořadatelé akce AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les, Muzeum Sokolov a Český svaz ochránců přírody, pod záštitou České společnosti pro ochranu netopýrů.

Netopýr velký